جستجو
US Dollar
فارسی
Back to all

ایده های جدید بازسازی و دکوراسیون منزل

ایده های جدید بازسازی و دکوراسیون منزل

بازسازی و دکوراسیون داخلی منزل به مجموعه اقداماتی اطلاق می‌شود که به منظور ترمیم بنا در همه بخش‌های ساختمان اعم از بیرون و داخل ساختمان صورت می‌پذیرد تا قسمت‌های آسیب‌دیده بنا، احیا و قابل استفاده شوند یا جلوه ظاهری داخل و خارج ساختمان زیباتر شود.


تعمیر، بازسازی و نوسازی ساختمان‌های قدیمی امری زمان‌بر است و به هزینه زیادی نیاز دارد. همچنین داشتن تخصص و تجربه در انجام چنین عملیاتی، بسیار حائز اهمیت است.بسیاری از افراد از مشکلات و سختی عملیات بازسازی و دکوراسیون معماری داخلی منزل با خبر هستند؛ از این‌رو ترجیح می‌دهند تا به ساخت مجدد ساختمان اقدام کنند.


با گذشت زمان ساختمان ها هم مانند انسان ها پیر و فرسوده می شوند و باید برای آنها اقدامی صورت گیرد. یکی از بهترین کارهایی که برای حفظ و نگهداری این ساختمان ها می توان انجام داد بازسازی ساختمان و نوسازی ساختمان می باشد. این امر علاوه بر مزایای فراوانی که دارد بسیار مقرون به صرفه می باشد. هم ساختمان را زیبا و نو می کند و هم به آن استحکام می بخشد.


وسعت بازسازی ها تفاوت دارد، گاهی تنها بخشی از منزل را مثل بازسازی اتاق پذیرایی یا بازسازی آشپزخانه تغییر می دهیم و گاهی قصدمان تغییرات در تمام خانه است. حتی ممکن است بخواهیم به طور سطحی در حد تغییرات جزئی دکوراسیون عمل کنیم مثل تغییر رنگ و کاغذ دیواری، یک کناف کاری سبک و یا حتی به تغییر کابینت و دکور آشپزخانه اکتفا کنیم و یا در سطح وسیع و به تغییرات زیر ساختی، تعویض لوله کشی ها و یا حتی جابجایی دیوارها بپردازیم. جابجایی دیوارها و تخریب آن ها نیازمند یک سری مجوز از شهرداری می باشد.


بازسازی چیست؟


بازسازی منزل و بازسازی آپارتمان را مجموعه فرایند هایی گویند که در جهت ایجاد تغییرات کلی و یا جزئی در ظاهر منزل و یا در بنای آن انجام می گیرد.نوسازی یا بازسازی ساختمان (Renovation)، مفهومی دیرینه در کشورمان دارد. بررسی ها حاکی از آن هستند که از عصر ایران باستان، نوسازی و بازسازی خانه در ایران عملی بسیار مرسوم بوده است و سنت خانه تکانی که هرساله احیاء می گردد نیز ریشه در آداب و رسوم آن زمان دارد. جدا از این مسئله، امروزه بازسازي ساختمان و یا نوسازی آن در سراسر دنیا عملی کاملا مرسوم شناخته می شود. در ایران نیز آپارتمان ها هرازگاهی آن حالت زیبا و جذاب اولیه خود را از دست داده و بسیار خسته کننده می شوند. در این موارد می بایست بازسازی آپارتمان و یا همان بازسازی منزل به صورتی حرفه ای صورت پذیرد.


اهداف بازسازی داخلی خانه


•    تعمیر و نگهداری خانه: تجهیزات زیر ساختی منزل مانند لوله کشی های آب، برق، گرمایش و … عمر مفید و محدودی دارند و بهتر است قبل از آن که هزینه های گزافی ایجاد کنند نسبت به تعمیر و تعویض و نوسازی آن ها اقدام نماییم.

•    خانه رویایی: بازسازی داخلی فرصت بسیار خوبی را به شما می دهد تا به دکوراسیون داخلی مورد نظر و رویایی تان در منزل برسید.
•    ایجاد فضای بیشتر: ممکن است به تازگی عضو جدیدی به جمعتان اضافه شده باشد و یا این که فرزندان بزرگ شده و به فضای بیشتری در خانه احتیاج داشته باشید.
    بهبود روحیه: اگر از یکنواختی محیط  داخلی خانه خود خسته شده باشید و صرفاً جابجایی مبل از یک سمت اتاق به سمت دیگر چیزی نیست که به دنبال آن هستید، بهترین اقدام بازسازی داخلی است.
•    قصد فروش: گاهی افراد قبل از فروش یا اجاره منزل به منظور جذب مشتری و دریافت پول بیشتر به بازسازی اقدام می کنند.


نکته مهم در انجام بازسازی داخلی علاوه بر هزینه مد نظر، طرح و ایده خوب متناسب با اهداف می باشد، با تغییر اساسی فضا در بازسازی داخلی موقعیت های بیشتر و بهتر در فضا خلق می شود. دست طراح در بازسازی تا جایی که به لحاظ سازه ای به مشکل وجود نداشته باشد، بسیار باز است.


مراحل انجام بازسازی ساختمان


در طی یک بازسازی شما با مراحل مختلفی رو برو هستید. در اولین مرحله شما احتیاج به مشاوره با یک گروه متخصص در این زمینه دارید تا در طی این مشاوره، نیازهای خود را بیان نموده و برای حل آنها یک برآورد اولیه از نظر حجم کار، زمان و هزینه به شما ارائه بشود. بعد از انتخاب پیمانکار (در این مرحله حتماً به رزومه ی فنی، اجرایی و معماری پیمانکار و میزان رضایت کارفرمایان قبلی حتما دقت نماید.)، پیمانکار بر پایه نیازهای شما اقدام به طراحی اولیه می کند و بعد از مذاکره و بودجه بندی طرح، قراردادی شامل موارد زیر بین شما و پیمانکار بسته می شود:


•    موضوع قرارداد که آیتم های مورد توافق طرفین است
•    زمان توافق شده جهت انجام تغییرات موضوع قرارداد
•    مبلغ قرارداد و تعیین مراحل نحوه پرداخت


البته ذکر این نکته ضروریست که بسته به حجم پروژه پیش پرداختی به میزان 20 تا 50% مبلغ کل قرارداد به پیمانکار پرداخت می شود. از این مرحله به بعد پروژه عملاً وارد فاز بازسازی می شود. بعد از جمع آوری مبلمان یا اسباب کشی موقت و تحویل کارگاه به پیمانکار، تخریب آغاز می شود و عناصر فرسوده و مشکل ساز و یا عناصری که احتیاج به تغییر کلی دارند تخریب و حذف شده، کارگاه آماده ی ساخت می شود. در مرحله ی بعد برپایه ی طراحی صورت گرفته توسط پیمانکار و بر پایه ی شرح خدمات مندرج در قرارداد، پیمانکار اقدام به ساخت می نماید، بعد از این که عملیات ساخت به پایان رسید ضمن پاکسازی و تمیزکاری نهایی پروژه، نخاله ها و زباله های تولیدی در پروژه جمع آوری و ساختمان آماده تحویل به کارفرما می شود.

مراحل انجام بازسازی ساختمان


آن چه در بازسازی داخلی خانه باید انجام دهیم؟


اگر چه عملیات بازسازی داخلی خانه در ابتدا بسیار سخت به نظر می‌رسد اما با صبر و برنامه‌ریزی صحیح می‌توان نتیجه مطلوب را به دست آورد.


•    قبل از شروع عملیات بازسازی و نوسازی خانه، نقاط دارای آسیب جدی را شناسایی کنید. تأسیسات و سیم‌ کشی ‌ها و لوله‌کشی ساختمان را بررسی کنید و در صورت نیاز آن ها را تعویض نمایید. برای این کار ممکن است مجبور باشید کف و دیوار ها را بکنید.
•    از عدم وجود نم در قسمت های مختلف خانه در دیوارها و کف مطمئن شوید.
•    استفاده از عایق‌های صوتی و حرارتی را فراموش نکنید. با استفاده از آن‌ها در زمان بازسازی خانه آرامش و آسایش بیشتری را برای خانواده فراهم کنید.
•    آشپزخانه از مهم‌ترین فضاهای داخلی خانه است که می‌توان با ایجاد تغییرات در آن به هر چه زیباتر شدن خانه کمک کرد.
•    کاشی‌ها، سرامیک‌ها و کفپوش متناسب با دکوراسیون داخلی نمای خوبی به منزل می دهد.
•    ضرورت نیاز به کمدهای دیواری جادار و مناسب برای استفاده را در بازسازی خانه فراموش نکنید.
•    سرویس‌های بهداشتی و حمام را می‌توان با تغییر نقشه و یا جابه‌جایی آن‌ها بازسازی کرد. اگر نیاز به جابه‌جایی سرویس‌های بهداشتی دارید بهتر است کار بازسازی را از آنجا آغاز کنید؛ زیرا لوله‌های فاضلاب و آب باید در کف و جای صحیح قرار گیرند.
•    نورپردازی مناسب را در دستور کار بگذارید. نور سقفی، مخفی و حتی نور کف سالن در هر چه مدرن و زیبا شدن خانه نقش بسیاری دارد.
•    استفاده از پنل گچی، کناف، سقف کاذب و … در اتاق ها، پذیرایی و آشپزخانه به زیباتر شدن محیط داخلی خانه شما کمک می کند.
•    در صورت نیاز می توانید از پارتیشن بندی برای تفکیک و جدا سازی داخل پذیرایی کمک بگیرید.


بازسازی دکوراسیون خانه با ایده های جدید


بازسازی قسمت های مختلف دکوراسیون خانه می تواند تأثیری عمیق بر حال و هوای فضای خانه و انرژی موجود در بخش های مختلف بگذارد. گاهی با تعویض رنگ یک دیوار یا روکش مبلمان یک نشیمن می توان تحولی چشم گیر در فضای داخلی خانه ایجاد کرد. می توانید با تغییر رنگ دیوارها در فضا های مختلف خانه رنگ های مرده و یکنواخت به کار رفته در مبلمان را متعادل کنید و یا با به کارگیری مبلمانی با رنگ های جسورانه در پیش زمینه ی ملایم دیوار ها، دکوراسیون خانه ی خود را پرانرژی کنید.


قبل از شروع بازسازی و تغییر دکوراسیون خانه خود در مورد آنچه نیاز دارید و دوست دارید بعد از تغییرات به آن برسید  فکر کنید و همه موارد رو بررسی و تجزیه تحلیل کنید. بازسازی و تغییر دکوراسیون به صورت کلی می تواند سهم زیادی در تغییر روحیه و روند زندگی در خانواده داشته باشد اما اگر در شروع فرآیند بازسازی و تغییر دکوراسیون منزل خود از قبل طرح آماده ای از نیازها و ایده ها نداشته باشید ممکن است عملیات بازسازی ساختمان برای شما خسته کننده و ملال آور شود.


طراحی و ایده پردازی


یکی از کلید های موفقیت در بازسازی و تغییر دکوراسیون منزل، به خصوص زمانی که شما قصد بازسازی و تغییر ساختار کلی در خانه ی خود دارید، دوراندیشی و در نظر گرفتن تمام نیازها و بهره گیری از دانش و اطلاعات در این زمینه می باشد.قبل از شروع به کار بازسازی زمانی را برای طراحی و فکر کردن به آنچه مورد نیاز و پسند سلیقه و روحیه شما است قرار دهید. هر قدر نقشه و طرح شما دقیق و فکر شده باشد ، شما در پایان کار به خانه رویایی و مد نظرتان بیشتر نزدیک می شوید و از دوباره کاری در پایان کار فاصله می گیرید. اگر در مرحله طراحی عجله نکنید و مشخص کنید که دقیقا چه می‌خواهید، هم در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی خواهد شد و هم نتیجه نهایی برایتان دلپذیر خواهد بود.


در نظر داشتن سبک و شیوه زندگی


برای شروع همواره باید نحوه استفاده اعضای خانواده از فضا خانه را مشخص نمایید. برای مثال اگر اهل مهمانی دادن های بزرگ هستید، به یک منطقه نشمین بزرگ با چیدمان مبل های یک پارچه نیاز دارید یا بهتر است که ۲ یا ۳ منطقه نشیمن با مبل های کمتر داشته باشید . شما باید تمامی شرایط کنونی خانواده و فرهنگ و آداب زندگی خود را در نظر بگیرید ، علاوه بر این شرایطی که در آینده برای شما تغییر خواهد کرد را نیز در طراحی و بازسازی خانه خود در نظر بگیرید.

مثلا اگر شما تازه ازدواج کرده اید و قصد دارید در سال های نزدیک بچه دار شوید، در طراحی و ایده پردازی های خود آینده فرزندانتان را نیز در فرایند تغییر دکوراسیون و بازسازی درنظر بگیرید. در شرایطی که شما نیاز های حال و تا حدودی آینده را در طراحی فرایند بازسازی منزل خود در نظر گرفته باشید به طور حتم تا چندین سال نیاز به تغییر و بازسازی مجدد نخواهید داشت.

ایده های جدید بازسازی و دکوراسیون منزل


ایده های جدید بازسازی و دکوراسیون منزل


1-     کف آشپزخانه را تغییر دهید


اگر خانه شما خیلی قدیمی است، تعویض کاشی ها میتواند تغییر اساسی در بازسازی خانه شما ایجاد کند. کندن کاشی های قدیمی و جایگزینی آن با سرامیک های جدید، فضای شما را کاملا دگرگون می کند.


2-نیمکت


اگر به دنبال فضای بیشتری برای میز غذا خوری هستید به جای اضافه کردن صندلی به آشپزخانه می توانید از نیمکت استفاده کنید. خرید یک نیمکت ارزان تر از خرید چند صندلی است. شما می توانید برای اینکه هزینه کمتری پرداخت کنید، نیمکت های دست دوم خریداری کنید و یا حتی با کمک چند تخته چوب خودتان نیمکت بسازید.


3-    برچسب های دیواری


استفاده از برچسب های دیواری به جای کاغذدیواری هم هزینه کمتری دارد و هم جلوه ی بسیار زیبایی به دیوار شما می بخشد. اگر دیوارهایتان بدون عیب است و به نقاشی یا کاغذ دیواری نیازی ندارد و فقط می خواهید تغییری در دیوارتان ایجاد کنید تا از یکنواختی خارج شود، برچسب های دیواری گزینه ی عالی می باشد.


4- تزئین با گیاهان


از گیاهان برای تزئین خانه خود استفاده کنید. گیاهان علاوه بر زیبا و شادابی جلوه ی بسیار زیبایی به خانه شما می دهند و خرید و نگهداری آنها هم هزینه زیادی ندارد.


5- لامپ های جدید


تعویض لامپ ها و چراغ ها و بیشتر کردن تعداد روشنایی های منزل تغییر اساسی در ظاهر خانه شما ایجاد می کند و باعث زیباتر شدن خانه شما می شود.


6- فقط یک دیوار را رنگ کنید


به جای اینکه تمام دیوارها را رنگ کنید فقط یک دیوارتان را به رنگ خاصی دربیاورید. رنگ کردن یک دیوار علاوه بر زیبایی بصری هزینه کمتری در بازسازی خانه دارد.


7- رنگ های متضاد


انتخاب مبلمان و لوازم با رنگ های متضاد و ایجاد کنتراست رنگی می تواند چهره ای شیک و شاد به خانه شما ببخشد. اگر قصد ایجاد تغییرات اساسی و پر هزینه در بازسازی خانه خود ندارید تنها با تغییر رنگ برخی لوازم می توانید ظاهر خانه خود را دگرگون کنید.


8- خودتان قفسه بسازید


از جعبه و وسایل چوبی قدیمی استفاده کنید و قفسه بسازید. شما می توانید به سلیقه خودتان این قفسه ها را رنگ کنید و روی دیوار قرار دهید.


9- نورپردازی و افزایش تعداد روشنایی ها


نورپردازی یکی از اصول اساسی در بازسازی خانه می باشد. بخش مهم نورپردازی لامپ ها و چراغ ها هستند. تعویض لامپ ها و چراغ ها و افزایش منطقی تعداد روشنایی های منزل تغییر اساسی در ظاهر خانه شما ایجاد می کند و باعث زیباتر شدن خانه شما می شود.

10- قفسه های باز یا شلف


به جای ساخت و اضافه کردن کابینت که یکی از امور بسیار پرهزینه در بازسازی خانه می باشد از قفسه های باز و شلف یا جاهای مخصوص آویزی در آشپزخانه استفاده کنید که هزینه کمتری دارد و فضای کمتری نیز اشغال می کند.


11- برچسب های دیواری


استفاده از برچسب های دیواری به جای کاغذدیواری هم هزینه کمتری دارد هم جلوه ی بسیار زیبایی به دیوار شما می دهد.


12- سازماندهی


سازماندهی کردن وسایل خانه و مرتب سازی آنها یک راه آسان و کم هزینه برای ایجاد تغییری بزرگ در خانه است. می‌توانید بخش‌هایی از اثاثیه قدیمی که برای شما خاطره انگیز است یا آن‌ها را دوست دارید حفظ کنید و در چیدمان جدید با ترکیب اثاثیه مدرن سبک مخصوص خودتان را ایجاد کنید.


13- محوطه سازی


فضای بیرون خانه به اندازه ی داخل خانه حائز اهمیت است. بنابراین، در حین انجام عملیات بازسازی خانه، با اضافه کردن چند المان زیبا، منظره ای دلپذیر به محوطه خانه خود اضافه کنید. برخی از ایده های ساده برای نوسازی فضای بیرونی خانه عبارتند از: اضافه کردن باغچه، عوض کردن صندوق پستی با نمونه جدیدتر، اضافه کردن وسایل رنگارنگ و زیبا در قسمت ورودی، اضافه کردن حفاظ های زیبا و شیک برای پنجره ها و ...

محوطه سازی


14- استفاده از فضای زیر پله


اگر در فضای خانه یک دستگاه راه پله وجود دارد فراموش نکنید که از فضای زیر پله استفاده کنید. میتوان آنجا را با اضافه کردن چند قفسه کتاب به یک کتابخانه کوچک تبدیل کرد که همچنین ظاهر زیبایی در فضای خانه ایجاد میکند.


15- بزرگنمایی اتاق کوچک


اغراق در بزرگنمایی فضا، یکی از فاکتورهای حائز اهمیت مراحل بازسازی خانه محسوب می‌گردد. در حالی که بسیاری از اتاق‌ها کوچک به نظر می‌رسند، اما راه زیبا و اقتصادی‌ای به منزله بزرگنمایی فضای محقر وجود دارد و آن استفاده از آینه‌هاست.استفاده از آینه‌ها و آینه کاری یکی از راه‌های ایرانیزه کردن طراحی داخلی منازل برشمرده شده و با ایجاد اوهام بصری و نوری باعث بزرگنمایی فضا می‌شود.


16- درب‌ها و ورودی‌ها


درب‌ها تأثیرگذارترین وجه خانه شما هستند. اگر اطمینان دارید که درب‌ها در وضعیت خوبی به سر می‌برند و توان تعویض‌شان را نیز ندارید، آن‌ها را رنگ کنید.درب‌ها روشنایی فضا را تحت تاثیر قرار می‌دهند. بسیاری از طراحان دیوارها را به یک رنگ درمی‌آورند و سپس سقف، قرنیز و درب‌ها را با رنگ 50 درصد روشن‌تر از رنگ دیوار نقاشی می‌کنند. بدین ترتیب، تعمیر درب‌ها جزء ابتدایی‌ترین مراحل بازسازی خانه به شمار می‌رود.

نظرات
انصراف از نظر Close

0912-6936895