جستجو
US Dollar
فارسی
Back to all

پلاستر ساختمان چیست؟

پلاستر ساختمان چیست؟

پلاستر نوعی لایه پوششی است که در زمان بازسازی ساختمان به دیوار، ستون، سقف و کف اضافه می‌شود. در واقع پلاستر لایه ای اضافه است که به جهت محافظت بیشتر به تمام دیوارها در یک ساختمان اضافه می‌شود.هدف اصلی استفاده از پلاستر در بازسازی ساختمان محافظت است. ترکیبات پلاستر بسته به هدف و کاربرد آن متفاوت هستند، به بیان دیگر ترکیبات آن بسته به جایی که در آن استفاده می‌شود تفاوت دارد. انواع پلاستر شامل پلاستر پایه گچی، پلاستر پایه سیمانی و پلاستر پایه آهکی هستند.

در بازسازی ساختمان و برای پوشش دیوارهای داخلی از پلاستر پایه گچی استفاده می‌شود. پلاستر گچی زیبایی به ساختمان می‌دهد و مقاومت آن در برابر سرما و گرما بالا است. گچ به شکل یک پودر خشک تولید می‌شود و با آب مخلوط می‌شود تا خمیر به وجود آمده بلافاصله قابل استفاده باشد.

واکنش گچ با آب گرما را از طریق کریستالی شدن آزاد می‌کند و گچ هیدراته آن را سخت می‌کند. در گذشته در زمان بازسازی ساختمان پلاستر و پوشش گچی یکی از لایه های پوششی اصلی بوده است. برای صاف کردن سطوح نمای داخلی هم از پلاستر گچی استفاده می‌شود.

پلاستر سیمانی عموماً برای دیوارهای خارجی ساختمان استفاده می‌شود. پلاستر سیمانی از نفوذ رطوبت و تأثیر عوامل محیطی بر روی بدنه سازه جلوگیری می‌کند. پلاستر سیمانی در واقع مخلوطی است از سیمان و ماسه تمیز شسته شده با آب که پس از کروم بندی دیوارها به شکل پاششی یا پرتابی روی دیوارهای سفالی یا آجری و یا سطوح مش بندی شده قرار داده می‌شود.

پلاستر ساختمان چیست؟

احتمالاً در ابتدا شنیدن واژه پلاستر  (Plasterبرای شما کمی گیج کننده باشد و از خود بپرسید پلاستر ساختمان چیست؟ و به دنبال یک بخش جدید یا مدرن در پروژه ساخت و ساز  باشید. صبر کنید ما هر آنچه باید درمورد پلاستر بدانید را در این مقاله برای شما آورده ایم.

اما خوب است بدانید که این لایه پوششی، هیچ چیز جدیدی به ساختمان شما اضافه نمی‌کند و به احتمال زیاد همه شما به شکل‌های مختلفی با آنها سر و کار داشته‌اید. البته این مورد هم وجود دارد که شما از لحاظ سنتی یک اسم دیگه ای برای پلاستر ساختمان و انواع آن انتخاب کرده باشید که همین موضوع باعث گیج شدن و عدم شناخت شما باشد.

پلاستر چیست؟

پلاستر یک لایه پوششی اضافی است که  روی بخش‌های مختلف ساختمان مانند دیوارها، ستون‌ها، سقف، کف ساختمان و سایر بخش‌های ساختاری آن به کار برده می‌شود. هدف اصلی پلاستر ساختمان پوشش دادن و محافظت از دیوار است. پلاسترها از مواد مختلفی ساخته می‌شوند و با توجه به هدف استفاده از آنها در پروژه، ممکن است نوع آن‌ها متفاوت باشد.

مثلاً می‌بینیم که در دیوارهای داخلی ترجیحاً از پوشش گچی استفاده می‌شود. پوشش گچی از لحاظ زیبایی و مقاومت در مقابل خروج گرما و سرما اهمیت دارد. این در حالی است که پوشش‌های سیمانی بیشتری در بخش خارجی یک پروژه استفاده می‌شوند. پوشش‌های سیمانی از نفوذ رطوبت و تأثیر شرایط محیطی بر روی بدنه سازه جلوگیری می‌کنند.

انواع پلاستر

با توجه به تعاریفی که در بخش‌های بالا عنوان شد و مثال‌هایی که در هر کدام از آن ها ذکر شد، تا حدود زیادی می‌دانید که این لایه پوششی می‌تواند هر نوع پوشش را شامل شود. به عنوان مثال، یک لایه کاهگل که بر روی سقف ساختمان یا بر روی دیواره ساختمان های روستاها استفاده می‌شود، یک نوع لایه پلاستر محسوب می‌شود. اما در عرف بازار، دسته بندی آن ها به چهار صورت زیر است:

پلاستر گچ: اصلی‌ترین ماده اولیه استفاده شده در این لایه پوششی، گچ است و معمولاً در پروژه‌های تزئینی بیشتر کاربرد دارد. این گزینه در بخش داخلی ساختمان استفاده می‌شود و علاوه بر نقش تزئینی آن، در جلوگیری از خروج گرما و انتقال صوت ایفای نقش می‌کند.

پلاستر سیمانی: اگر به دنبال یک پوشش محکم و چند کاره هستید، این گزینه نسبت به سایر روش‌ها بهتر است. پوشش‌های سیمانی در بخش خارجی ساختمان و به صورت ملات نفوذ ناپذیر به کار برده می‌شوند. این پوشش‌ها هم در بالا بردن استحکام دیوار تأثیر دارند و هم به نوعی یک لایه عایق در برابر نفوذ رطوبت محسوب می‌شوند.

پلاستر کاغذ دیواری: بسیاری از کارشناسان معتقدند که کاغذ دیواری نمی‌تواند به عنوان یک لایه پوششی به کار برده شود، اما به طور کلی، بخشی از وظایف پلاسترها را انجام می‌دهد و ما نیز این گزینه را در بین روشهای مختلف آن‌ها قرار داده‌ایم. نقش تزیینی این پوشش نسبت به سایر کاربردهای آن چشمگیرتر است.

پلاستر آهکی: این لایه پوششی از لحاظ استحکام نسبت به گچ بهتر است، اما نمی‌تواند نقش خود را مانند پوشش‌های سیمانی اجرا کند. معمولاً در سقف و کف ساختمان بیشتر از پوشش‌های آهکی استفاده می‌شود و در برخی موارد جزئی امکان استفاده از آن ها بر روی دیوار فراهم است.

مزایای استفاده از پلاستر

مزایای استفاده از پلاستر

از مزایای پلاستر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

استفاده از پلاستر به عنوان یک لایه محافظ روی سطوح خارجی صورت می‌گیرد. از پلاستر می‌توان به عنوان لایه محافظ در برابر شرایط متفاوت آب و هوایی مانند نفوذ آب و باران استفاده کرد. استفاده از پلاستر به عنوان یک پوشش می تواند از نفوذ گرد و خاک جلوگیری کند. پلاستر می‌تواند یک سطح صاف ایجاد کند. پلاستر می‌تواند به عنوان یک پوشش زیبا بر روی دیوارهای سنگی و بلوکی مورد استفاده قرار گیرد. از پلاستر می‌توان به عنوان یک پوشش برای شکستگی در بخش های سازه نیز استفاده کرد.

آماده سازی دیوار زمینه برای پلاسترکاری

کیفیت و استحکام لایه پلاستر به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که مواد اولیه به کار رفته در ساختمان و شرایط تولید ملات آن بسیار مهم هستند. اما یکی از مواردی که به طور مستقیم در ماندگاری و جلوگیری از شکستگی پلاسترها باید مد نظر قرار گیرد، آماده سازی دیوار زمینه برای این پوشش است. در حقیقت خود لایه پوششی نمی‌تواند مستقل از دیوار باقی بماند، پس لازم است که بین آنها یک اتصال مناسب به وجود بیاید. برای این کار باید چند مورد زیر را انجام دهید:

 • پاکسازی دیوار از هر گونه گرد و غبار و لایه اضافی؛
 • خیس کردن و ایجاد رطوبت در دیوار برای اتصال بیشتر با لایه پوششی؛
 • از بین بردن تمام مواد نفتی و لایه‌های روغنی احتمالی بر روی دیوارها؛
 • پاک کردن لایه پلاستر قدیمی در زمانی که قصد جایگزینی آن‌ها را داشته باشید؛
 • ایجاد زبری و گیرندگی کافی در سطح دیوار از طریق شکستن بخش‌هایی از آن؛
 • رفع هرگونه ترک خوردگی و پر کردن آن‌ها با استفاده از سیمان و یا چسب ساختمانی.

شکستگی پلاستر و نتیجه آن

یکی از بزرگترین مشکلاتی که برای پلاسترها رخ می‌دهد و معمولاً پیمانکاران مجبور می‌شوند که لایه مورد نظر را برداشته و مجدداً فرایند پلاسترکاری را انجام دهند، شکستگی و ایجاد ترک در بدنه آن است. از لحاظ فنی و مهندسی، تمامی مواد اولیه به کار رفته در پلاسترها، مثل سیمان، گچ، آهک و کاغذ دیواری، به اندازه کافی چسبنده هستند و احتمال شکستگی یا ترک خوردگی آن‌ها بسیار کم است. اما ممکن است شکستگی آن‌ها به شیوه‌های زیر انجام گیرد:

 • ترک خوردگی‌های ریز و نامنظم به صورت ترک خوردگی شیشه
 • ترک خوردگی‌های بزرگ و شکاف ساختاری؛
 • جدا شدن پوشش از دیواره زمینه و در نهایت سقوط آن
 • برآمده شدن لایه پوششی در اثر وجود مواد روغنی و نفتی

پلاستر ساختمان سیمان چیست؟

اگر به دیتیل برخی دیوارها دقت کنیم با پلاستر سیمان مواجه می‌شویم. اما مفهوم آن در ساختمان چیست؟ پلاستر سیمان ملاتی از مخلوط یک یا یک و نیم کیسه سیمان با  سه فرغون ماسه شسته تمیز  و آب به دست می‌آید.   پس از کروم بندی دیوار ها به شکل پاشش یا پرتاب بر روی دیوار های سفالی یا آجری و یا سطوح مش بندی شده پیاده می‌شود.

حدوداً هر ۲۴ فرغون ملات یک متر مکعب تلقی می‌شود. ویژگی این پلاستر پایه سیمانی علاوه بر پوشاندن خلل و ایجاد استحکام متناسب به‌عنوان پوشش مطلوب و قابل قبول  در محیط های مرطوب نیز محسوب شده که با تغییر در نوع سیمان آن و یا افزودن افزودنی‌های مجاز و لازم می‌توان در خواص مورد نیاز آن دستکاری نمود. بطور مثال خواص ضد رطوبت آن را بالا برد.

انواع پلاستر بطور کلی به سه تقسیم می‌شود:

الف- پایه گچی.

بپایه آهکی.

جپایه سیمانی.

پلاستر آماده ضد آب

پلاستر آماده ضد آب، ملات آماده ای است که ضد آب بوده و در برابر فشار مثبت و منفی آب برای عایق کردن استخرها، منهول، دیوارهای زیر زمینی و... مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از پلاستر آماده ضد آب، به منظور آب بندی پشت بام ها نیز صورت می‌گیرد.  همینطور می‌توان از آن به منظور آب بندی حوضچه های ذخیره نفت، بنزین و گازوئیل هم استفاده کرد. از ویژگی های ظاهری این گونه پلاسترها می‌توان به دو قسمتی بودن آن ها اشاره کرد. یک قسمت از این ماده به شکل جامد و پودری و قسمت دیگر آن به شکل مایع هست.

پلاستر آماده ضد آب

مزایای پلاستر ساختمان آماده ضد آب

استفاده از پلاسترهای آماده ضد آب مزایای زیادی به همراه دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

همان گونه که از نام این پلاستر پیداست، یکی از برترین مزایای آن ضد آب بودن می‌باشد. پس می‌توان نسبت به شستشوی آن ها اقدام کرد. این گونه پلاسترها مقاومت بالایی در برابر فرسایش دارند . پلاستر آماده ضد آب، در برابر فشارهای مثبت و منفی از خود مقاومت نشان می‌دهند. این گونه پلاسترها سرعت اجرای بالایی دارند.

استفاده از پلاستر آماده ضد آب بسیار مقرون به صرفه می‌باشد. این گونه پلاسترها در برابر شرایط مختلف مثل شرایط جوی و نفوذ نور خورشید از خود مقاومت نشان می‌دهند. پلاسترهای آماده ضد آب، از قابلیت ترمیم پذیری برخوردار هستند. در برخی موارد نیز می‌توان از این پلاسترها به جای موزائیک استفاده کرد.

طریقه مصرف پلاستر آماده ضد آبهمان گونه که در بالا اشاره شد، پلاسترهای آماده از دو قسمت پودری و مایع تشکیل شده اند. برای استفاده از این پلاستر در ابتدا باید هر دو قسمت پودری و مایع با یکدیگر مخلوط شوند. انجام این کار با استفاده از همزن های مخصوص صورت گرفته و به طور معمول برای ایجاد حالت روان به ازای هر ۲۵ کیلوگرم از این ماده از ۵۰۰ سی سی آب استفاده می‌شود. پس از آماده سازی، برای استفاده در قسمت مورد نظر با استفاده از ماله پلاستر را بر روی سطح مورد نظر می‌کشیم.برای انجام این کار پیشنهاد می‌شود در ابتدا از یک لایه مش به ضخامت ۱۰ میلی متر استفاده شده و سپس از یک لایه پلاستر آماده ضد آب بر روی آن استفاده شود. لایه پلاستر می‌تواند ضخامت حداقل ۵ میلی متری داشته باشد. این ضخامت برای قسمت های مختلف می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال در جهت استفاده از پلاستر برای استخر پیشنهاد می‌شود از ضخامت حداقل ۱۰ میلی متر استفاده شود. باید توجه داشت در زمان اجرا دما کم تر از ۷ و بالای ۳۰ درجه نباشد.

شرح و عملکرد پلاستر گچی

پلاسترگچی امروزه در بسیاری از پروژه ها جزو پرمصرف ترین مصالح ساختمانی است. یکی از پارامترهای تأثیرگذار در تصمیم گیری معماری، زیبایی ظاهری آن است. قدیمی ترین نوع پلاستر در دنیا گچ و خاک می‌باشد. استفاده از پوشش های متفاوتی با جنس و نوع مختلف در سراسر دنیا رایج است.

عموماً پلاسترها بر سه بنیان: پلاستر گچی،  پلاستر سیمانی و پلاستر آهکی ساخته می‌شوند. در تأمین زیبایی های بصری و معماری ساختمان از پلاسترهای گچی استفاده می‌کنند. همچنین جهت صاف کردن سطوح  نماهای داخلی بسیار شناخته شده می‌باشند.

پلاستر گچی  با ترکیبی از گچ، الیاف، آهک هیدراته، فیلرهای دانه بندی شده، افزودنی های تنظیم ویسکوزیته، پلیمرهای پودری اصلاح شده و پوزولان های طبیعی در آزمایشگاه واحد تحقیقاتی و  بتن طراحی شده و پس از طی مراحل گسترده کنترلی عرضه می شود. پلاستر گچی به دلیل حضور اصلاح کننده های ویسکوزیته قابلیت اجرای دوچندانی در سطوح دارد.

عدم ترک خوردگی، عدم نیاز به عمل آوری، سرعت اجرای بالا، ضخامت کمتر، سبک تر و عدم وجود درز و یکپارچگی آن از مزیت های مهم پلاستر گچی است که در قیاس با قطعات گچی پیش ساخته است. همچنین دانه بندی قابل تغییر در کنار سایر اصلاحات، پلاستر گچی را مناسب برای اجرا در ضخامت های بالا نموده استاین محصول در صورت اجرای اصولی و عمل آوری مناسب سطح زیرین خود میتواند تا mm3 اجرا شود. این محصول متناسب با استانداردهای زیر طراحی و کنترل شده است:

 • EN 1504-2
 • EN 998-1

ویژگی و مزایای پلاستر گچی

 • قدرت چسبندگی بالا
 • راحتی در اجرا
 • عدم انقباض
 • بدون ترک خوردگی
 • انبساط کنترل شده
 • پایداری ودوام بالا
 • عدم پوسته شدگی – قابلیت تنفس
 • مقاومت قلیایی
 • خشک شدگی سریع
 • مقاوم در برابر هوازدگی
 • مناسب برای سطوح بتنی، سیمانی، گچی و آهکی

پلاسترکاری چیست؟

پلاسترکاری  به فعالیتی گفته می‌شود که این لایه را بر روی سطح دیوار یا  سطح های دیگری می‌کشاند. در واقع، پلاسترکاری یک واژه بسیار کلی و عمومی است که در هر پروژه‌ای، یک اسم خاص برای آن استفاده می‌شود. مثلاً در مورد گچ با عنوان گچ کاری و در مورد پوشش سیمانی، از عنوان سیمان کاری استفاده می‌شود.

پلاسترکاری به چه منظوری انجام می‌گیرد؟

در حقیقت انجام این روکش به هدف نهایی ما بستگی دارد که ممکن است برخی آن را بیشتر به خاطر قشنگی و برخی به خاطر نقش پوششی آن، از پلاستر ساختمان استفاده کنند.

ویژگی و مزایای پلاستر گچی

نظرات
انصراف از نظر Close

0912-6936895