جزییات اجرایی ساختمان‌های شرکت

جزییات اجرایی ساختمان‌های شرکت

 برای آنان که به کیفیت می‌اندیشند

        ساختمان‌های شرکت چوبین سازه سپهر بر طبق پیشرفته ترین روش‌های طراحی، ساخت و اجرای  سیستم ساختمانی قاب سبک چوبی Light Wood Frame Construction  که متداول‌ترین سیستم ساختمانی در کشورهای صنعتی است و با پیروی از  آیین نامه بین المللی IBC 2012  ساخته می‌شوند. این شرکت دارای تاییدیه فنی از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با مجوز ساخت در تمام نقاط کشور می‌باشد. تمامی ساختمانهای شرکت دارای عایق حرارتی، رطوبتی، صدا، هوابندی و ملاحظات مربوط به مقاومت در برابر آتش می‌باشند. مقاوم سازی ساختمان‌ها در برابر طوفان و گردبادهای شدید بر طبق آیین‌نامه ساختمانی ایالت فلوریدا و طراحی سازه‌ای و لرزه‌ای آنها بر طبق استاندارد ASCE-07 انجام می‌شود. پوشش سازه چوبی و جداسازی طبقات با مواد غیرقابل اشتعال برای مقاومت در برابر آتش و جلوگیری از انتشار آن با پیروی از آیین نامه‌های ساختمانی فوق انجام می‌گیرد. اجزای پوسته خارجی ساختمان، پی، دیوارها و سقف با توجه به شرایط آب و هوایی مکان ساخت و پس از محاسبات دقیق فیزیک ساختمان انتخاب، طراحی، و اجرا می‌شوند.

       از آنجایی که این سیستم ساختمانی با سیستم‌های متداول در کشور بسیار متفاوت بوده و نیاز به دقت و دانشی خاص و گسترده برای طراحی و اجرای صحیح دارند، کلید مراحل ساخت از پی تا سقف، تا تحویل کلید بر عهده مهندسان و تکنسین‌های شرکت می‌باشد.

 

سازه ساختمانهای سبک چوبی

        سازه ساختمان‌های شرکت چوبین سازه سپهر بر اساس آیین‌نامه بین‌المللی IBC 2012 و همآهنگ با الزامات مندرج در تاییدیه فنی شرکت از وزارت راه و شهرسازی، از چوب وارداتی ساختمانی رده بندی و خشک شده در کارخانه Pine و  Spruce سوئدی، فنلاندی یا روسی، فرآوری شده برای مقاومت در برابر قارچ‌ها و نفوذ حشرات و موریانه ساخته می‌شود. برخی از مصالح، اجزای ساختمانی و اتصالات مورد نیاز این خانه‌های چوبی از کشورهای آلمان، سوئد و فنلاند وارد می‌شود.

سازه ساختمان سبک چوبی، دیوار و سقف جداکننده طبقات، با چوب رده بندی و فرآوری شده ساختمانی

فونداسیون

       شالوده ساختمان‌های این شرکت، علاوه بر تحمل بار ثقلی و نیروی ناشی از زمین‌لرزه، برای جلوگیری از نفوذ آب، رطوبت و گاز رادن نیز طراحی شده و به‌دلیل استفاده از بلوکاژ سنگی خاص و شن مانع صعود آب از طریق پدیده موئینگی شده و از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. در مناطق با سطح بالای سفره‌های آب زیرزمینی و در زمین‌های سست و باتلاقی، ملاحظات خاص ساخت منطقه‌ای لحاظ می‌شود. انتخاب نوع پی بستگی به شرایط آب و هوایی، نوع خاک و  زمین دارد که پس از بازدید تعیین و طراحی خواهد شد. بطور متداول از پی گسترده بتنی و یا پی نواری بتنی بر روی خاک دست نخورده یا کوبیده، بلوکاژ سنگ و شن، گازبند، بتن 350 یا 400 ، ایزوگام و لاستیک کیپ کننده کف استفاده می شود. میله‌های مهاربند L شکل، برای مقاومت در برابر نیروی‌های جانبی باد و زمین لرزه و جلوگیری از بلندشدگی و رانش در پی کارگذاری می شود.
       فونداسیون ساختمان‌های شرکت چوبین سازه سپهر برای نخستین بار در کشور بر طبق آیین‌نامه‌های بین‌المللی رادن و آیین‌نامه رادن ایران که توسط مدیر عامل این شرکت در سال 1392 تدوین شده است، بطور کامل در برابر گاز مرگبار رادن مقاوم شده و در صورت نیاز زه کشی می‌شود. کلیه دیوارها توسط اتصالات فولادی به شالوده متصل و مهار می‌گردند.

فونداسیون نواری ساختمان‌های شرکت که بستگی به شرایط خاک و زمین انتخاب و طراحی می‌شود

 

دیوارها

       دیوارهای خارجی ساختمان‌های شرکت چوبین سازه سپهر دارای سازه‌ای از قاب سبک چوبی است که به گونه‌ای برشی عمل مینماید. در برخی از موارد از تلفیق مهاربند قطری و دیوار برشی استفاده می‌شود. این دیوارها با عایق‌های حرارتی، صوتی و رطوبتی بستگی به شرایط آب و هوایی مکان ساخت و بر طبق محاسبات سازه‌ای و محاسبات فیزیک ساختمان طراحی و اجرا می‌شوند.

 

سازه دیوارهای داخلی ساختمان‌های قاب سبک چوبی

سازه دیوارهای خارجی ساختمان‌های شرکت با عایق حرارتی و صوتی پشم معدنی

 

سقف خارجی

       سقف خارجی ساختمان‌های شرکت تشکیل شده است از خرپاهای پیش‌ساخته مقاوم چوبی با عایق‌های رطوبتی، حرارتی و صوتی. پوشش بام بستگی به شرایط آب و هوایی و سلیقه مشتری تشکیل می‌شود از مصالح گوناگون بام مانند پنل فولاد گالوانیزه با روکشی از رزین و شن مقاوم در برابر عوامل خارجی که محصولی است وارداتی از کشور نیوزلاند، مرغوب ترین انواع سفال، ورق‌های سیمانی مقاوم شده با الیاف، ورق‌های سه‌لایه آسفالت شینگل وارداتی از کشور اتریش، آردواز، کاشی سیمانی بام و... سقف خارجی ساختمان بخاطر زیبایی و مقاومت بیشتر در برابر نفوذ آب باران و عوامل طبیعی بطور معمول از نوع شیب‌دار انتخاب می‌شود ولی سقف مسطح نیز در نواحی گرم و کم باران کاربرد دارد.

خرپاهای چوبی سقف خارجی ساختمان‌های شرکت چوبین سازه سپهر

خرپای چوبی با اتاق زیر شیروانی در یک پروژه ساختمانی شرکت

پنل از ورق فولاد گالوانیزه متداول‌ترین بام‌پوش در سقف‌های شیب‌دار

نمای ساختمان

       نمای ساختمان‌های چوبی می‌تواند متشکل از لمبه‌های چوبی، لمبه‌های الیاف سیمانی، لمبه‌های پلیمری، نمای رومی و یا نمای خود ایستای آجری، سنگ و یا محصول ساختمانی دیگر، متناسب با شرایط آب و هوایی مکان ساخت و سلیقه سفارش دهنده باشد. برای نمای چوبی ساختمان بطور معمول از چوب فرآوری شده با حرارت  Thermally Modified Wood  محصول کشور فنلاند استفاده می‌شود، ولی لمبه از چوب فرآوری شده ساختمانی با رنگ مخصوص نما نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. این شرکت نمای چوبی یا آجری را، به خاطر زیبایی و مشخصات فنی آنها بیشتر از هر نمای دیگری به مشتریان محترم توصیه می‌نماید.

 

ویلای چوبی با نمای خودایستای آجری

ساختمان قاب سبک چوبی با نمایی از لمبه چوبی، پیش از اجرای رنگ نهایی

 

پنجره‌ها

       شرکت چوبین سازه سپهر در تمام پروژه‌های ساختمانی خود از پنجره‌های نوین کارخانه‌ای با شیشه‌های دوجداره یا سه جداره با پروفیل‌های چوبی، آلومینیومی با حرارت شکن و یا UPVC استفاده می‌کند. این پنجره‌ها همگی دارای گواهی نامه فنی از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی می‌باشند و توسط نصابان ماهر شرکت به درستی نصب و هوابندی می‌شوند.

پنجره با قاب چوبی و شیشه 2جداره

 

تاسیسات

       تاسیسات برق و مکانیک توسط مهندسان شرکت طراحی، انتخاب و اجرا می‌شود. سیستم‌های سرمایش و گرمایش ساختمانها بستگی به شرایط آب و هوایی، کاربرد و سلیقه مشتریان محترم انتخاب می‌شود.

       در اجرای برق ساختمان‌های شرکت به هیچ عنوان از لوله‌های خرطومی استفاده نشده و تنها از لوله‌های پی و ی سی فشارقوی نمره 4 یا پلیکا از میان مرغوب ترین انواع موجود در بازار (و یا لوله‌های فولادی در مکانهای مورد نیاز) و کلید پریزهای درجه یک با اتصال زمین و اجرای چاه و سیم ارت استفاده می‌شود.  لوله‌های آب سرد و گرم و شوفاژ از نوع لوله‌های چند جداره نسل جدید بدون اتصالات اضافی، مانند سوپرپایپ یا لوله‌های وارداتی از کشور آلمان است. لوله کشی فاضلاب با پلیکای فشارقوی مانند گلپایگان با اتصالات چسبی انجام می‌شود. کلیه انواع متداول سیستم‌های سرمایش و گرمایش، بستگی به شرایط آب و هوایی و درخواست مشتری، قابل نصب و بهره برداری در ساختمان‌های این شرکت میباشند.

 

نسل جدید لوله‌های آب چند جداره وارداتی از کشوز آلمان و لوله‌های فاضلاب پی وی سی فشار قوی

 

کاربرد لوله‌های فولادی محافظت کننده سیمهای برق در مکان‌های مورد لزوم

 

اتصالات

       شرکت چوبین سازه سپهر در پروژه‌های ساختمانی خود، از مدرن‌ترین اتصالات فولادی گالوانیزه و پیشرفته‌ترین روش‌های نصب و اتصال اجزای ساختمانی چوبی بهره‌گیری می‌نماید. بیشتر این اتصالات از کشورهای سوئد و فنلاند وارد شده و برخی از آنها در داخل کشور تولید می‌شوند. تصویر زیر متداول‌ترین اتصالات ساختمان‌های سبک چوبی بکار برده شده در ساختمان‌های شرکت را نشان می‌دهد.

اتصالات متداول در ساختمان‌های سبک چوبی 

مقاومت در برابر نفوذ گاز مرگبار رادن

       شرکت چوبین سازه سپهر برای نخستین بار در کشور، ساختمان‌های خود را در برابر نفوذ گاز رادن، برطبق آیین‌نامه‌های معتبر بین‌المللی حفاظت می‌نماید. این گاز از زمین متصاعد شده و باعث ایجاد تشعشعات رادیو اکتیوی سرطان‌زا درون ساختمان می‌شود. گاز رادن پس از چندین سال تنفس قربانیان خود را به سرطان ریه، که سرانجامی جز مرگ ندارد، مبتلا می‌سازد. گاز رادن در بیشتر مناطق ایران از زمین و بخصوص زمین‌های دارای مواد کانی متصاعد میشود. برای مثال شهر رامسر دارای بزرگترین میزان تصاعد گاز رادن در جهان است. از انجایی که این گاز بی رنگ و بی بو است و با حواس انسانی قابل تشخیص نمی‌باشد، و از آنجایی که آماری از بیماران مبتلا به سرطان ریه که بر اثر تنفس این گاز جان خود را از دست داده‌اند در کشور تهیه نشده است، شهروندان هنوز متوجه خطر این گاز نشده‌اند.

       آیین نامه رادن ایران توسط مدیرعامل این شرکت، تحت نظارت سازمان انرژی اتمی ایران، تدوین و در سال 1392 در مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی به چاپ رسیده است. عکس‌های زیر مراحلی از مقاوم سازی شالوده در برابر گاز رادن در یکی از پروژه‌های ساختمانی شرکت را نشان می‌دهد.

اجرای گازبند در زیر شالوده و بر روی لایه تهویه شده شنی، برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و گاز رادن به داخل ساختمان

 

شالوده گسترده بتنی با لایه تحویه، گازبند، شبکه آرماتور، کلاف‌بندی در حاشیه خارجی و اجرای ایزوگام با لایه آلومینیومی بر روی بتن

قیمت تمام شده ساختمان

       قیمت ساختمان‌های شرکت چوبین سازه سپهر بطور موردی و بر پایه نوع مصالح نمای ساختمان، بام پوش، کف پوش و نازک کاری با کمک نرم افزارهای پیشرفته شرکت و برپایه قیمت روز مصالح و خدمات در بازار محاسبه و تعیین می‌شود. مساحت ساختمان و طرح انتخاب شده نیز در قیمت تمام شده ساختمان موثر می‌باشند. هرچه تعداد ساختمان‌ها و مساحت زیربنا بیشتر باشد قیمت ساختمان بر مترمربع کمتر خواهد شد. معیار قیمت گذاری، همانگونه که در کشورهای پیشرفته صنعتی متداول است، بر حسب متر مربع زیربنا محاسبه نشده و برپایه قیمت واقعی تمام شده ساختمان می‌باشد. مشخصات فنی ساختمان با درنظر گرفتن شرایط آب و هوایی مکان ساخت تعیین شده و دارای مرغوبیت بالای ثابتی بوده و در تغییرات قیمت تمام شده ساختمان تاثیر چندانی ندارد. بطور کلی می‌توان گفت که به  دلیل وجود هدف شرکت چوبین سازه سپهر برای توسعه این سیستم ساختمانی در کشور، معاف بودن چوب وارداتی از عوارض، سرعت بالای ساخت و بازگشت سریع سرمایه، قیمت ساختمان‌های این شرکت با وجود فناوری پیشرفته و مرغوبیت بسیار بالای ساخت، قابل رقابت با ساختمان‌های موجود در بازار ساخت و ساز می‌باشند.

خدمات پس از فروش

       با توجه به نوع سازه و فناوری خاص این سیستم ساختمانی، شرکت چوبین سازه سپهر همکاری‌های لازم با مشتریان را در صورت نیاز به تغییرات و یا تعمیرات با ارائه مشاوره فنی و خدمات پس از فروش مبذول داشته و همواره آماده خدمات رسانی به مشتریان گرامی می‌باشد. این شرکت ساختمانهای خود را به مدت ده سال، در برابر هرگونه عیب و ایراد ناشی از ساخت و ساز، بیمه کامل می‌نماید.

تعداد بازدید : 10654
نظرات
محمود روزبهانی
سلام این کار بسیار خوب ارائه شده موفق باشید
وحيد مفيدي
حرفه اي بود
بهرام حمیدی
جای بسی خوشوقتی است که هنوز شرکت‌هایی در این کشور وجود دارند که تنها به سودآوری نمی‌اندیشند. موفق و پیروز باشید
دکتر داداش زاده (عضو هیئت علمی دانشگاه)
با سلام. کار تعریف خوبی دارد و در کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین از چنین سازه هایی زیاد استفاده می شود. اما مسئله اساسی اینجاست که در کشور ما هم اجرای چنین سازه هایی با توجه به شرایط لرزه خیزی منطبق با محاسبات فنی صحیح انجام شود که جای تامل دارد. وگرنه این قبیل سازه ها بدلیل سرعت بالای ساخت و احتمالاً قیمت تقریباً مناسب آن, مناسب برای ویلا سازی خواهد بود. موفق باشید
ارسال نظر

سوال امنیتی : مجموع دو عدد 6 و 3 =